Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 października 2014

Falowniki do fotowoltaiki (invertery fotowoltaiczne)



W dzisiejszym wpisie parę zdań o inverterach fotowoltaicznych .

W obiegowej opinii pojęcia falownik , inwerter , przetwornica , przemiennik dla większości osób niemających styczności z tymi urządzeniami są zamienne i oznaczają mniej więcej to samo .



Do regulowania prędkości obrotowej silników 3F służą  przemienniki częstotliwości ( w Polscce potocznie wśród instalatorów i sprzedawców nazywane falownikami ) . Do zamiany napięcia stałego na przemienne np. z akumulatorów służą natomiast przetwornice DC/AC.
Jeszcze innymi urządzeniami są inwertery fotowoltaiczne które służą do  zamiany energii z paneli słonecznych (napiecie DC) na napięcie przemine o stabilnych parametrach . Ze względu na zmienne warunki nasłoneczniania i inne czynniki wpływające na niestabilność  napięcia przesyłanego z paneli do inwertera nie jest to zadanie proste i inwertery są bardziej skomplikowanymi urządzeniami od prostych przetwornic DC/AC i są znacznie od nich droższe .  Chociaż na rynku dostępne są przetwornice DC/AC firmy VOLT seri SinusPRO  (www.sklepfalowniki.pl)  przeznaczone do współpracy z panelami PV w przystępnej cenie . 


Invertey fotowoltaiczne mogą być przystosowane do oddawania nadwyżki wytwarzanej energii do sieci elektrycznej (on-grid)  lub tez mogą pracować tylko w autonomicznej instalacji fotowoltaicznej nie podłączonej do sieci energetycznej (off-grid) . Ze względu na prostszą budowę te drugie są tańsze .W zależności od mocy i potrzeb użytkowników inwertery  mogą być jedno , dwu lub trójfazowe .Invertery mogą być wyposażone w transforamatory lub mogą być bez transformatorów . Rozróżniamy także inwertery z jednym lub dwoma trackerami MPP. 

Dobór inwertera do instalacji fotowoltaicznej jak widać nie jest sprawą łatwą i trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników dotyczących samej instalacji(parametry wejściowe i wyjściowe instalacji fotowoltaicznej ) i możliwości zastosowania odpowiedniego inwertera spełniającego wymagania i potrzeby użytkownika . Ale o tym w następnym wpisie . Za względu na coraz większą popularność instalacji fotowoltaicznych i większą dostępność na rynku osprzętu urządzeń ceny inwerterów systematycznie spadają stajac się bardziej dostępnymi dla potencjalnych odbiorców .

2 komentarze:

  1. Ja kompletnie nie znam się na takich kwestiach. Lepiej według mnie zaufać firmie https://solcity.pl/ i wiedzieć, że cała instalacja jest wykonana prawidłowo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaki dokładnie falownik warto wybrać zawsze doradzi firma która się będzie zajmować montażem instalacji. Falowników na rynku jest bardzo dużo, w różnych cenach i z różnymi opcjami działania. Dlatego musi fachowiec doradzić który będzie najlepszy. Warto wziąć często ten droższy, tym bardziej, że na instalacje można uzyskać dotację https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/moj-prad-6-0-kiedy-startuje-i-jakie-dotacje-zapewni-wlascicielom-fotowoltaiki/ .

    OdpowiedzUsuń