3 fazowe zasilanie- jak rozpoznać fazy ?
Wyobraźmy
sobie sytuację: dostarczono do zakładu pracy nową maszynę lecz to my mamy za
zadanie wykonać przewód który pozwoli podłączyć maszynę do sieci trójfazowej. W
standardowych gniazdach sieci 3 fazowej rozróżniamy 5 rodzajów wyprowadzeń: L1-
faza 1 , L2- faza 2 , L3- faza 3 , N- neutralny, PE- ochronny (uziemienie). Kolejność
podłączenia faz jest istotna, ponieważ warunkuje to poprawne działanie
urządzenia. W typowym 3 fazowym gniazdku/wtyczce , kolejność połączeń powinna
wyglądać jak na zdjęciu poniżej :
Niektóre
wtyczki mają opisane na obudowie rodzaje wyprowadzeń jak to na zdjęciu poniżej:
Lecz gdy
takich oznaczeń brak, bądź chcemy upewnić się, że zasilanie jest odpowiednio
poprowadzone, z pomocą może przyjść tester kolejności faz, dzięki któremu
zmierzymy poprawność zasilania, ale także sprawdzimy kierunek obrotów silnika 3
fazowego. Jednym z takich testerów jest atrakcyjny cenowo SONEL TKF-13.
Tester ten
oferuje :
·
Wskazywanie kolejności faz (kierunku wirowania
pola) w sieciach o nominalnych napięciach międzyfazowych 120...690V AC przy
pomocy diod LED.
·
Praca w
sieciach o częstotliwości 2...70Hz.
·
Wskazywanie obecności napięć w poszczególnych
fazach przy pomocy neonówek.
·
Wskazywanie kierunku obrotów silnika: - w
stanie beznapięciowym z wykorzystaniem przewodów pomiarowych, - bezdotykowo,
podczas pracy silnika.
·
Wykrywanie obecności pola magnetycznego
Właściwe rozpoznanie faz w tym przypadku jest bardzo znaczące, gdyż jeśli to źle zrobimy to możemy narobić sobie kłopotów. Przy napięciu 230 v nie ma takiego problemu. Dla przykładu montujemy gniazdo elektryczne z https://interblue.pl/osprzet-elektroinstalacyjny,c,71 i raczej z tym nie powinniśmy mieć problemów.
OdpowiedzUsuńNiestety ja się na takim sprzęcie akurat nie znam i ciężko mi jest cokolwiek an jego temat powiedzieć. Ja jestem bardziej użytkownikiem i mi zależy przede wszystkim na płaceniu niższych rachunków za prąd. Dlatego bez wahania zaakceptowałem ofertę https://poprostuenergia.pl/ która jak dla mnie była bardzo atrakcyjna.
OdpowiedzUsuńMam pytanie licznik prąndu wyświetla mi L1 i L3 czy to oznacza ze nie mam jednej fazy bo silnik pompy wody nie chce się kręcić jak by nie miał siły szarpie tylko
OdpowiedzUsuńJa niestety do końca się na tych sprawach nie znam więc zawsze do spraw elektrycznych zamawiam fachowców. Tym bardziej, że ostatnio zdecydowałem się na panele fotowoltaiczne. Fajnie, że firma https://olsztynskieokna.eu/ wykonała dla mnie całą instalację znakomicie.
OdpowiedzUsuńJAN Swiatek i tez tak zniszczona podloga?
OdpowiedzUsuńAkurat jeśli chodzi o takie kwestie elektryczne to ja niestety za bardzo się na nich nie znam. Natomiast śmiało mogę powiedzieć, ze jestem zwolennikiem instalacji fotowoltaicznych. Nawet jak już widziałem na stronie http://inovativ.pl/realizacje/ to takie realizacje gotowych instalacji mi pomogły podjąć właściwą decyzję.
OdpowiedzUsuńNiestety ja się na tych rzeczach nie znam i wszystkie możliwe prace elektryczne po prostu zlecam fachowcom. Jestem przekonana, że właśnie elektryk z https://pj-elektryk.pl/ na pewno wie jak dobrze zrobić całą instalację elektryczną.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNa pewno takie rzeczy są ważne, ale ja się niestety całkowicie na tych kwestiach nie znam. Jestem zdania, że bardzo fajną sprawą jest również to, że elektryk z firmy http://www.elektryk.i-wroclaw.pl/ nigdy pomocy nie odmówi.
OdpowiedzUsuńTakże całkowicie się na takich pracach nie znam ale chcę dodać, że dla mnie niezwykle ważną sprawą jest to aby właśnie wiedzieć który elektryk jest godny zaufania. U mnie wszelkimi pracami zajął się fachowiec z http://www.elektryk-krakow.pl/ i to była bardzo dobra opcja.
OdpowiedzUsuńJa tam na elektryce to się nie znam, ale cieszyłabym się, jakby był tańszy prąd . Wówczas mogłabym zniwelować nieco koszty, bo wiadomo jak wysokie potrafią być rachunki. A człowiek i tak oszczędza energię, a jest jak jest...
OdpowiedzUsuńMyślę obecnie nad instalacją fotowoltaiczną i tam trzeba wybrać falownik, dopasowany jak najlepiej do mocy instalacji i oczekiwań klientów. Jeśli będzie miał współpracować taki falownik z magazynem energii to będzie potrzebny taki hybrydowy. Co do samych magazynów to zobaczcie na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/magazyn-energii/ jak to działa i jakie korzyści daje.
OdpowiedzUsuńPrzydatna wiedza :)
OdpowiedzUsuńcrm dla fotowoltaiki