Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Układy rozruchowe gwiazda – trójkąt – zastosowanie, podłączenie ,uruchomienie .

Układy rozruchowe  gwiazda – trójkąt – zastosowanie, podłączenie , uruchomienie .

Co prawda ten blog jest głównie o tematyce falownikowej jednak dziś przybliżymy tematykę układów rozruchowych silników 3 fazowych  gwiazda- trójkąt .  Jedną z funkcji falowników jest obniżenie prądów rozruchowych silników , podobną funkcje spełniają sof starty  .Zanim pojawiły się softstarty i falowniki  bardzo popularne były układy rozruchowe gwiazda-trójkąt .  Zresztą ze względu na niższą cenę niż falowniki i softstarty w wielu prostych zastosowaniach układy tego typu stosowane są do dziś .
W czasie rozruchu takim układem silnik jest podpięty w gwiazdę następnie po określonym czasie (przekaźnik czasowy ) następuje przełączenie układu na trójkąt .  Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy trzykrotne ograniczenie prądu rozruchowego . Wadą jest obniżony moment rozruchowy z tego względu układy te stosuje się np. w roruchu wentylatorów , przenośników taśmowych  .
Poniżej przedstawiamy schemat takiego układu :


 
 
Polecamy także filmiki z praktycznego podpięcia takiego układu do silnika oraz z próby rozruchu silnika elektrycznego za pomocą układu  gwiazda – trójkąt . Układ prezentowany na zdjęciu i filmiku oparty jest na aparaturze LG/LS . 

Uruchomienie :Wygląd zestawu :Polecamy nasz kanał na YT 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz