Szukaj na tym blogu

piątek, 7 września 2012

Falownik jak prawidłowo podłączyć do sieci

W praktyce często spotyka się że użytkownik podłącza falownik bezpośrednio do zasilania  , a do falownika bezpośrednio silnik . Najczęściej robi to zwykłymi  nieekranowanymi przewodami .  W przypadku małych  falowników z fabrycznie wbudowanymi filtrami dużego problemu nie powinno być .  Jednak przy wyższych mocach falowników  brak odpowiednich zabezpieczeń  , filtrów , dławików  oraz przy większych odległościach przewodów ekranowanych  możne skutkować uszkodzeniem falownika jak i silnika . Taki  "układ" będzie generował zakłócenia do sieci zasilającej i innych urządzeń pracujących w pobliżu. Poniżej schemat zaczerpnięty z instrukcji  falownika LG/LS serii IS7  - ilustruje on jakie urządzenia i w jakiej kolejności powinny być zestawione w układzie z falownikiem . 

1)ZASILANIE falownika powinno być właściwie  dobrane (w większości przypadków 230 V lub 400 V z odpowiednią tolerancją zawartą w Dtr urządzenia )

2)ZABEZPIECZENIE - odpowiednio dobrane chroni wejście falownika przed zwarciem od strony wejściowej (zasilania )

3)STYCZNIK WEJŚCIOWY - nie musi być stosowany , jeżeli jest należy pamiętać ze częste załączanie i wyłączanie poprzez stycznik skraca żywotność falownika 

4)FILTR WEJŚCIOWY , DŁAWIK AC -Urządzenia te pomocne są w niwelowaniu zakłóceń  generowanych  do sieci zasilającej poprzez pracujący falownik , chronią falownik przed  przepięciami z sieci, wygładzają przebieg napięcia zasilającego .

5) FALOWNIK -powinien być odpowiednio dobrany do mocy urządzenia , charakteru pracy , napięć i płynących prądów , Należy pamiętać o prawidłowej instalacji pod względem podłączenia elektrycznego jaki wentylacji -  zachować odpowiednie odległości zapewniające przepływ powietrza  .

6) WYJŚCIE FALOWNIKA -FILTR DŁAWIK -analogicznie jak na zasilaniu urządzenia te chronią przed przepięciami falownik-silnik , poprawiają parametry napięcia , niwelują rezonans .

7) SILNIK - przewody łączące falownik z silnikiem powinny być ekranowane .Na wyjściu falownika nie powinno instalować się styczników (unikamy rozłączeń układu w czasie pracy falownika) , urządzeń kompensujących  moc bierną itp . Silnik powinien byc odpowiednio dobrany do obciążenia a w przypadku pracy na małych obrotach powinno się stosować silniki z obcym chłodzeniem .W  kolejnym wpisie na naszym blogu opisujemy w dużym skrócie jakie zakłócenia generują falowniki i jakie są sposoby niwelowania  zakłóceń . Polecamy także inne wpisy na temat falowników na naszym blogu

Zapraszamy tez do sklepu z falownikami  gdzie można nabyć falownik LG 4 kW SV040IG5A-4 w promocyjnej cenie z darmową wysyłką .