Szukaj na tym blogu

niedziela, 24 lutego 2013

Czym różni się „falownik” od przemiennika częstotliwości ?
Od wielu lat w Polsce wraz z coraz większym upowszechnieniem się urządzeń elektronicznych  do regulowania prędkości obrotowej silników prądu zmiennego upowszechniło się ich nazywanie potoczne jako falowniki . Nie jest to nazwa całkowicie poprawna bo urządzenia te to faktycznie przetwornice częstotliwości (inne określenie przemienniki częstotliwości )natomiast falownik jest jednym z ich co prawda kluczowych elementów ale nie jedynym .
Jednak  nazwy „falowniki”  używają zarówno dystrybutorzy ,instalatorzy jak i tez sami inwestorzy szukający urządzeń do regulacji prędkości silników,  z tej nazwy na blogu i nie tylko korzystamy tez i  my.

Piszemy o tym bo czasami dochodzi do nieporozumień i ludzie szukający typowych  „falowników „   zmieniających  prąd stały DC na prąd zmienny AC  (np. stosowane . w samochodach zmieniające  12V DC na 230 V AC  ,w  Solarach itp. )dzwonią do firm sprzedających  przemienników częstotliwości z pytaniami o tego typu urządzenia ..

Podsumowując wiec typowe falownik z   zmieniają   prąd stały DC na prąd zmienny AC  Natomiast przemiennik częstotliwości  jest to urządzenie które przekształca napięcie zmienne z sieci o stałej częstotliwości na napięcie  którego częstotliwość można regulować . Ale zanim  uzyskamy napięcie na wyjściu którego częstotliwość możemy zmieniać konieczne jest przetworzenie napięcia wejściowego zmiennego o stałej częstotliwości na napięcie stałe (realizuje to właśnie falownik )dopiero potem dodatkowe układy zmienią to napięcia stale na napięcie o zmienne o regulowanej częstotliwości .
Więcej o budowie i działaniu falowników w następnych wpisach .  

Zapraszamy do sklepu internetowego w którym można nabyć miedzy innymi  falowniki LG w atrakcyjnych cenach prosto z magazynu z darmową wysyłką .

1 komentarz:

  1. "konieczne jest przetworzenie napięcia wejściowego zmiennego o stałej częstotliwości na napięcie stałe (realizuje to właśnie falownik )" - chyba prostownik :),
    "dopiero potem dodatkowe układy zmienią to napięcia stale na napięcie o zmienne o regulowanej częstotliwości" - a to to falownik :)

    OdpowiedzUsuń