Szukaj na tym blogu

środa, 7 listopada 2012

Jak i do czego można wykorzystać regulator PID w falowniku (przykład sterowania wentylacją -utrzymanie stałej temperatury)

     Dużo popularnych aplikacji sterowania opiera się na wykorzystaniu regulatora PID z falownika ,w poniższym wpisie przybliżymy jak  podłączyć i ustawić falownik (w tym przypadku  LG/LS seri IC5)  tak aby sterował  pracą wentylatorów aby w pomieszczeniu utrzymywać zadaną temperaturę . Poniżej schemat   podłączenia przetwornika temperatury  do falownika LG serii IC5 (1F) oraz informacje jak zaprogramować falownik aby przy wykorzystaniu sprzężenia zwrotnego (PID) np. wentylator nadmuchowy wtłaczający chłodniejsze powietrze do obiektu podpięty do falownika  utrzymywał stałą temperaturę np. 35°C. Jak widać ze schematu do zasilenia przetwornika wykorzystano źródło napięcia z falownika co znacznie uprościło cały układ i wyeliminowało konieczność stosowania oddzielnego zasilacza do przetwornika .Na schemacie nie ma pokazanego połączenia wentylatora z wyjściem z falownika  (falownik do zasilania -wentylator zasilany jest i sterowany z  falownika )

 

 Rys. Schemat podłączenia przetwornika temperatury  z falownikiem LG serii IC5

Wejście zasilania przetwornika temperatury podłączamy do zacisku „P24” (24V) na falowniku. Natomiast wyjście prądowe z przetwornika do zacisku „I”.

Ustawienia falownika wg których falownik będzie utrzymywał stałą temperaturę np. 35°C:
Frq --> 2
drv --> 0
F21 --> 50
F22 --> 50
H40 --> 2 (Sprzężenie zwrotne. Regulator PID)
potencjometrem na falowniku nastawiamy wartość 36Hz (odpowiada to  ̴ 35°C)
I13 --> 50
I15 --> 0
Można jeszcze zmienić parametr  I12  (12mA – 15mA) - jest to minimalny prąd wejścia analogowego (powinno to pomóc rozwiązać problem pracy falownika na minimalnych obrotach). Poniżej 35°C falownik nie będzie pracować.

Jeśli temperatura pomieszczenia lub obiektu wzrośnie do temperatury powyżej 35°C, falownik rozpędza silnik do obrotów maksymalnych czyli 50 Hz i będą malały wraz z obniżaniem temperatury do żądanej 35°C. Jeżeli temperatura będzie niższa wentylator zatrzyma się .
W tym przypadku jako przykładu przedstawiliśmy sterowanie z wykorzystaniem wentylatora (utrzymywanie zadanej temperatury ) . Ale oczywiście podobnie postępuje się w przypadku innych aplikacji (utrzymanie zadanego ciśnienia , poziomu , odległości itp ) .Falownik okazuje się wiec uniwersalnym urządzeniem nie tylko do prostej potencjometrycznej zmiany obrotów  ale także może realizować zaawansowane funkcje sterowania z regulacją ze sprzężeniem zwrotnym (PID)

1 komentarz:

  1. To jest dobra firma, my wybraliśmy te https://dlaelektrykow.pl/74_breve-tufvassons co prawda to mąż je instalował, ale bardzo sobie chwali. Jednak warto czasem zainwestować w nieco lepszy i trwalszy sprzęt.

    OdpowiedzUsuń